中文 | ENG

Committee

Congress Structure (General)

Chairman:

Jun Hatazawa, Gang Huang 

Honorary Chairman:

Andrew Scott, Dong Soo LEE, Qian Zhou, Xiangtong Lin, Xiujie Liu, Wanying Qu, Shengzu Chen, Anren Kuang, Jiahe Tian, Jixiao Ma

Executive Chairman:

Sijin Li, Zuoxiang He, Tie Wang, Jing Wang, Yaming Li, Rui An, Jie Tian, Gaojun Teng, Fang Li, Fan Wang

Congress Co-chair:

Guru Bandopadhyaya, Seigo Kinuya, Hiroshi Matsuda, Hussein Kartamihardja, Hui Wang, Hongcheng Shi, Lin Li, Baixuan Xu, Yawei Xu, Zhongwei Liu

Executive Advisory Board Committee:

Enrique Estrada, Satoshi Minoshima, Wim Oyen, Henry Bom, Salah Eddine Bouyoucef, Savvas Frangos, M. M. Sathekge, Alan Packard, Au Yong Ting Kun, Geoff Currie, Irene Virgolini

 

Academic Committee

Program Committee Chair:

Thomas Pascual, Yongxue Zhang

Program Committee Vice Chair:

Frankie Choi, Raihan Hussain, Sze Ting Lee, Changjing Zuo, Jinming Zhang, Ningyi Jiang, Wei Fang, Weibo Cai

Program Committee Commissioner:

Yunchuan Ma, Qingjie Ma, Quanshi Wang, Xuemei Wang, Yuetao Wang, Zhixiao Wei, Dayi Yin, Mei Tian, Rong Tian, Jue Feng, Xiaoli Lan, Zhaohui Zhu, Yaqiang Liu, Xingfang Liu, Xuegong Liu, Jianping An, Minghua Du, Xiaodong Li, Linfa Li, Chunlin Li, Qianwei Li, Juan Li, Xiaofeng Yang, Xiaoli Zhang, Ping Chen, Jian Wu, Guoxiang Zhou, Rong Zheng, Changjiu Zhao, Jun Zhao, Xiuyi Zhao, Jinhua Zhao, Qiang Jia, Hao Xu, Zairong Gao, Jiankui Han, Xingmin Han, Jian Tan, Weibing Miao, Fan Wei, Minhao Xie, Qian Wang, Hong Zhang

Session Chair:

Guang-Uei Hung

 

Organizing Committee

Chairman:

Hiroshi Toyama, Hua Wu

Vice Chairman:

Dale Bailey, Akram Al-Ibrahim, Emerita Barrenechea, Seyed Rasoul Zakavi, Durre Sabih, Baixuan Xu, Xingmin Han, Rongfu Wang, Rong Zheng, Jinhua Zhao

Commissioner:

Jung-Joon Min, Abdul Rahim Al Suhaili, Fahad Marafi, Humayun Bashir, Partha S. Choudhury, Mizanul Hasan, Nasreen Sultana, Jerry Obaldo, Chen Siew Ng, Jae Sung Lee, Meihua Yu, Jing Ma, Minghua Wang, Ruimin Wang, Xin Li, Biao Li, Jigang Yang, Guoren Yang, Bo Yang, Minfu Yang, Qing Zhang, Guoxu Zhang, Zuncheng Zhang, Wenxin Chen, Yue Chen, Yan Fan, Yansong Lin, Wei Ouyang, Hua Pang, Xinming Zhao, Gengbiao Yuan, Yi Mo, Huiqin Xu, Dingde Huang, Wenhui Xie, Cen Lou, Weimin Pan

 

International Cooperation Committee

Chair:

Hank.F Kung, Lin Li

Vice Chair:

Xiaoli Lan, Yaqiang Liu, Zhifang Wu, Shaoli Song

Member:

Zhaowei Meng, Xuena Li, Chuantao Zuo, Wei Xia, Jian Gong, Xiangcheng Wang, Ruihua Wang, Xia Lu, Hui Ye, Yuting Liu, Haiyan Liu, Bin Liu, Zhiwei Guan, Jiehua Xu, Jianlin Xu, Xuemei Du, Nan Li, Xianjun Li, Junhong Li, Beilei Li, Huan Xiao, Tao Wu, Yong He, Fei Yu, Pujiao Song, Qing Zhang, Jingmian Zhang, Fei Chen, Ming Chen, Xiaoliang Shao, Jianguo Lin, Duanyu Lin, Youjun Zhou, Shuo Zhou, Fengping Zhao, Hongguang Zhao, Qian Zhao, Lian Duan, Liming Chai, Shi Gao, Feihu Guo, Zhongke Huang, Fei Kang, Yingkui Liang, Sheng Liang, Hua Dong, Chunxia Qin, Hongli Jing, Gang Cheng, Liang Cai

 

Publicity Committee

Chair:

Hong Ding

Vice Chair:

Fugeng Liu, Mototora Kai, Jianjun Liu

Member:

Yanxin Ma, Huoqiang Wang, Shejiao Wang, Zhenguang Wang, Feng Wang, Shuxia Wang, Pan Wang, Bing Wen, Lin Ai, Guangqing Shi, Rong Tian, Wei Fu, Guisheng Feng, Yanlin Feng, Bo Ning, Yanzhu Bian, Xiaohua Zhu, Changbin Liu, Chun Liu, Juzhen Liu, Yanxing Guan, Bingquan Xu, Tianlei Nong, Xiaorong Sun, Fei Li, Tiannu Li, Fengqi Li, Minghao Li, Zongjin Li, Cheng He Li (Lin), Jianming Li, Xinhui Li, Aimin Yang, Min Yang, Hui Yang, Huining Xiao, Jianjun He, Jun Xin, Liping Song, Faliang Song, Xiangsong Zhang, Diyu Lu, Yangchun Chen, Zhijun Chen, Xuehong Chen, Huilin Chen, Yunqi Luo, Zhifu Luo, Gang Jin, Wenyue Zhao, Kui Zhao, Deshan Zhao, Guang-Uei Hung, Yongde Qin, Weihong Yuan, Zhaoyun Xia, Yaping Dang, Wengui Xu, Kewei Xu, Rong Xu, Yongju Gao, Zhuomin Tang, Wensheng Huang, Tiejun Huang, Bangping Cui, Xingguo Jing, Jun Zeng, Hongjun Xie, Jue Yan, Longxiao Wei

 

Continuous Education Committee

Chair:

Sang Eun KIM, Hui Wang

Vice Chair:

Geoff Currie, Durre Sabih, Hongcheng Shi, Changjiu Zhao, Weibing Miao, Zhiming Yao

Member:

Shazia Fatima, Yuthana Saengsuda, Faria Nasreen, Damayanthi Nanayakkara, Greta,Seng Peng Mok, Eko Purnomo, Kyin Myint, Wen-Sheng Huang, David Ng, Rakesh Kumar, Sereegotov Erdenechimeg, Jilin Yin, Jie Lu, Bao Zhu, Hong Zhu, Sheng Liu, Jianzhong Liu, Zengli Liu, Hua Sun, Wei Li, Shanchun Li, Zhi Yang, Qi Zhang, Chenghe Lin, Quanyong Luo, Wenrui Zhao, Shuo Hu, Lian Duan, Yue Yin, Shibiao Sang, Zhiwen Huang, Meili Nuer, Muhua Cheng, Jianping Xie, Jianhu Pan

 

Congress Secretariat

Secretary General:

Mototora Kai, Sze Ting Lee, Thomas Pascual  

Secretary:

Yong Xia, Qian Xing, Jane Wei, Qingqing Huang, Duanyu Lin



Key dates:

Abstract submission deadline:
28 February 2019
Abstract acceptance notice:
12 April 2019
Online registration deadline:
18 April 2019
Dates of Congress:
9-12 May 2019

Host information:

Host:
Asia Oceania Federation of Nuclear Medicine and Biology (AOFNMB)
Chinese Nuclear Society of Nuclear Medicine
Editorial Board of the Chinese Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging
Shanghai University of Medicine & Health Sciences
National Center for Cardiovascular Diseases
Huashan Hospital of Fudan University
Shanghai Nuclear Medicine Quality Control Center

Co-organizer:
Shanghai Nuclear Society
Nuclear Medicine Division of Shanghai Medical Association
Shanghai Association of Cardiovascular Physicians
Shanghai Tenth People’s Hospital
Asia Oceania School of Nuclear Medicine
Sino-Japanese Association for Nuclear Medicine Intercommunion
East Asia Nuclear Medicine Association
Asian Society of Nuclear Medicine Technology
Shanghai Chartwell Medical Instrument Co., Ltd

Academic Support:
Chinese Society of Nuclear Medicine
Nuclear Medicine Chapter of Chinese Medical Doctor Association
Nuclear Medicine Chapter of China Association of Medical Equipment

 

Contact us:

Congress Secretariat:
Email: secretariat@asiannmschool.org
Tel: +86-21-64959951

沪公网安备 31011202009114号